Šťastné a veselé (komerčné a jesenné)

Autor: Karol Hanus | 17.11.2011 o 12:49 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  997x

Za oknom padá farebné lístie, deti sa na oblohe pýšia veľkými, sfarbenými šarkanmi a ja si v kľude pozerám svoj obľúbený televízny program popíjajúc teplý čaj. Ideálna októbrová pohoda. Až na pár detailov. To, že jeden hodinový program je prerušovaný dvoma desať minútovými reklamami, ani nestojí za reč.

Ale keď som prvý krát tohto roku zazrel reklamy s vianočnou tematikou, bolo po pohode. Preboha, veď je len október! Znechutený vypínam televízor a idem sa pozrieť do schránky, či nám poštárka niečo nenechala. Schránka je ako vždy plná letákov z rozličných obchodov. A samozrejme, každý leták začína veľkým nadpisom ,,VIANOČNÉ AKCIE“. Je smutné a zároveň zarážajúce sledovať, ako sa tradície a zvyky menia na komerčnosť a podporovanie kapitálu. Je smutné stráviť dni oddychu a pohody v strese, rozpakoch a dilemách kvôli jednému dňu, ktorý s dnešnou interpretáciou nemá nič spoločné. Vianoce sú označované ako chvíle radosti, rodinnej idylky, no hlavne pokoja. No v dnešnej dobe mám za to, že daný opis sviatkov sa týka až odo dňa po Štedrom večeri, od 25.12. Dovtedy po pokoji a rodinnej idylke nieto ani chýru, ani slychu. Každý to pozná. Začiatkom decembra začnú ošiaľové vianočné akcie a výpredaje, v obchodoch sa nakupujúci idú pozabíjať kvôli zľavám, či revolučným novinkám, ktoré spríjemnia tieto sviatočné dni, vianočnú ozdobu možno pozorovať na každom rohu snáď už počas dušičiek, každý stresuje, čo komu pod stromček kúpiť, všetci vo veľkom upratujeme, a toto všetko nám iba pridáva na zvýšenom tlaku a následnej podráždenosti. Balkóny sa pretekajú vo výraznejšej a lepšej výzdobe, domáce gazdinky sa rozčuľujú, ako je možné, že suseda má blikajúce svetielka rôznych farieb, keď ona ich nidek nemohla nájsť. Ľudia si berú hypotéky, len aby ukázali, že na to majú, že sú na rovnakej úrovni, ako tí ostatní. Áno, toto všetko sa deje nám všetkým rovno pod nosmi a pritom len málo kto sa nad týmto ,,ošiaľom“ pozastaví a skúsi proti tomu niečo urobiť.

 

Hovorí sa, že každý by mal stráviť tieto sviatky v šťastí a medzi svojimi blížnymi, a preto sa pýtam, kto z nás si pred Vianocami spomenie na charitu, na deti v detských domovoch, na opustených starčekov a starenky v domovoch dôchodcov. Oni snáď nemajú právo na aspoň pár dní v roku, kedy im niekto vyčarí úsmev na tvári len tak sám od seba? Fakt vysnívané Vianoce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?